Rok 2023
24. 12. 2023 Zatímco včera jsme nestačili odklízet sníh, kterého za jediný den dokázalo napadnout nebývalé množství cca 45 cm, dnes na štědrý den je vše jinak a máme tady slibovanou masivní oblevu. Sníh mizí doslova před očima.
Předpověď počasí neslibuje zatím žádné zlepšení, sen o bílých vánocích je zase pryč.
11. 12. 2023 Obleva přišla dle předpovědi, sníh mizí doslova před očima. Projeté trasy tají ale výrazně pomaleji, zejména v horní časti okruhu. Skalní lyžaři si pořád ještě zalyžují.
9. 12. 2023 Informace ve 12.00:
Příjezdové trasy byly obnoveny - jsou v luxusním stavu !!!
Okruhy nad železniční tratí jsou proježděny provozem lyžařů, mají ujetý podklad a nabízí pořád parádní podmínky a svezení.
Neváhejte a vyrazte, počasí je ještě ideální, možná poslední den ...
Informace v 9.00:
Na odpoledne se pokusíme obnovit příjezdové trasy - celou trasu po červené značce z horní části obce od Aigelova lomu a trasu ze středu obce kolem hřbitova. Dále uvidíme.
8. 12. 2023 Informace ve 20.00:
Opět nás začal zlobit jižní vítr, který částečně zafoukává hlavně příjezdové trasy. Na okruzích jsou místa za větrem perfektní, místa na větru přefoukaná, někde příjemně na obnovu stopy, někde více.
Celkově se dá vše krásně projet. Je znát, že pohybem lyžařů se v trase vytvořil pěkný pevný podklad. Strojem s novou úpravou ho nechceme nyní narušovat, protože takto vydrží při následujícím oteplení déle. Samozřejmě jsme připraveni zareagovat podle aktuální situace.
Podle našich zkušeností při oteplení budou nejdříve nepoužitelné příjezdové trasy, okruhy mezi lesy v horních partiích vydrží podstatně déle.
Do stopy vlakem:
Jako další možnost příjezdu k upravovaným stopám uvadíme cestu vlakem. Po vystoupení v zastávce Sádek jste prakticky přímo u trasy. K horním okruhům stačí překonat cca 200 m úsek s horšími podmínkami. Stejným způsobem můžete po lyžování i odjet.
6. 12. 2023 Informace ve 20.00:
Shrnutí dnešního stavu - byly obnoveny všechny příjezdové trasy k okruhům nad železniční tratí. Jejich stav je velmi dobrý, samozřejmě mají místa, kterým se musíte vyhnout.
Nenechte se například odradit začátkem upravované stopy u budovy komunální techniky obce pod areálem Kytos. Zde je nejlepší místo pro parkování přímo u stopy. Další místo na možné parkování je u vlakové zastávky Sádek. Zde se také nenechte zmást úvodním stavem stop.
Překvapivě velmi dobrá je příjezdová trasa po červené turistické značce z horní části obce, samozřejmě má také špatná místa, ale zarím nejsou na přenášení lyží.
Samotné okruhy znovu upravovány nebyly. Při najetí strojem se nám díky velmi teplé zemi objevují místa s minimem sněhu, která budou při předpovídaném oteplení okamžitě bez sněhu. Současný stav okruhů umožňuje velmi dobré svezení, nová úprava by na mnoha místech byla ke škodě. V celém rozsahu je projeta jedna stopa, v některých úsecích zůstaly stopy dvě. Trasa na bruslení je na některých místech zafoukána sněhem, většna trasy je ale sjízdná, někde s hlubším sněhem.
Nyní večer je na trasách znát i o něco větší mráz než v obci, trasy hezky tuhnou.
Pro lyžování večer za umělého osvětlení ze doporučit okruhy na loukách v obci - klasika i bruslení. Další pěkný úsek s osvětlením o délce cca 200 m je podél cesty k vlakové zastávce Sádek.
Snažte se využit současných možností dokud jsou alespoň takové. Předpověď počasí nám zlepšení stavu neslibuje, naopak předvídá, že o sníh v řádu dnů možná přijdeme. Možná máme před sebou poslední dva nebo až čtyři dny lyžování v této části letošní zimy.
Informace ve 12.30:
Obnova byla provedena na příjezdových trasách k rybníku Pavlišák - tj. z horní a střední části obce. Sníh velmi slehnul a změknul. Úpravu okruhů na železniční tratí raději vynecháváme, abychom neudělali více škody na současných stopách. Jezdit se tam dá zatím velmi slušně.
Informace v 10.00:
Plánovanou ranní obnovu tras jsme pozdrželi z důvodu sněžení, které postupně končí.
5. 12. 2023 Upravené stopy nám na otevřených místech zafoukal večerní a noční silný jižní vítr. Jedná se o úseky zejména na trase k rybníku Pavlišák, místa za lesem jsou v pořádku. I zafoukaná místa lze ale projet daleko snadnějí než místa ve volném terény bez úpravy.
Okruhy na loukách v obci jsou v pořádku.
Obnovu tras máme v plánu na středu 6. 12. ráno.
Současná předpověď počasí předpokládá ve středu a ve čtvrtek počasí s minimem srážek a minimálním větrem, v pátek už vítr silnější. Další výhled už zatím není příznivý.
Zkuste využít současných možností, protože během pár dní můžeme být bez sněhu.
Přikládáme také mapku současné varianty hlavních tras.
Mapa upravené trasy a fotogalerie běžeckých stop ve stavu 4. 12. 2023
4. 12. 2023 Informace ve 13.00::
Aktuální info přímo z terénu - úprava probíhá podle plánu a stav stop je na začátek prosince skvělý. Okruhy nad železniční tratí jsou rozšířeny také o pás na bruslení nebo pro případnou jízdu ze sjezdů mimo stopu. Dále je připravováno rozšíření tratí směr vlaková zastávka Sádek.
Možnosti napojení na upravované hlavní příjezdové trasy směr rybník Pavlišák:
- v horní části obce u čp. 155 a pro příjezd lyžařů z Poličky na červené turistické značce směrem od U Aiglova lomu u bývalé střelnice
- ve střední části obce nad areálem Pod Lipou vlevo pod budovou techniky obce - možné parkování
- ve spodní části obce na kopci u čp. 200
- ze Sádku od Zárubova mlýna
- z Oldřiše od vlakové zastávky Sádek
Aktuální mapka bude zveřejněna - základ tras je stejný jako je zveřejněná mapka z 5. 2. 2023.
Jezděte pokud je totoi ideální počasí !!!
Informace v 10.00::
Technika na úpravu tratí je v terénu - dříve jsme nemohli vyrazit z důvodu přednostní údržby komunikací, kdy nás i v neděli 3. 12. trápil vítr a tvorba závějí.
V plánu je upravit standartní okruhy za železniční tratí nad rybníkem Pavlišák, dále rozšíření okruhů o novou část nad vlakouvou zastávkou v Sádku i s novým napojením po červené turistické značce zpět do naší obce až po horní část obce. V plánu je také napojení tratí na areál Kytos směrem od hřbitova. Dále také okruhy v obci a místa pro bobování dětí atd.
Poznatky z projetí části tras v neděli:
Sněhu je nebývalé množství, jedná se o prachový sníh, kterým se propadáte až na nezmrzlou zem. Spodní vrstva sněhu na zemi je mokrá, mráz se k ní nedostane. Uvidíme, co se sněhem provede úprava a následný mráz.
Další info po úravě a vyzkoušení, určitě ale neváhejte a využijte vhodného počasí už dnes a to i když to třeba nebude úplně idéální.
1. 12. 2023 Podle současné předpovědi máme naplánovánu první úpravu trarí v letošní zimní sezóně na neděli 3. 12. 2023. Doufáme v sobotní maximální sněhovou nadílku a pokusíme se upravit maximum možného. Věříme, že okruhy nad železniční tratí budou dobré, přijezdové trasy možná horší - záleží na sobotním sněžení.
Předpověď počasí na další týden není zatím špatná ...
14. 2. 2023 Předpovídané oteplení se bohužel vyplnilo a možná udeřilo ještě větší silou, než jsme čekalli. Upravované stopy jsou aktuálně již nepoužitelné, po pár dnech z nich zbývají jen zbytky. Dnes již to není ani na staré lyže v úseku za lesem na horním okruhu.
Třeba se ještě v letošní zimě něčeho dočkáme ...
10. 2. 2023 Upravované stopy jsou stále ve výborném stavu, viz. foto.
V několika místech vítr navál trochu prašanu, jinak je stopa velmi pevná, stoupací mazání zatím stále nejlépe modrý vosk.
Zkušenosti od lyžařů - při příjezdu autem se používá zaparkování u "Zárubova mlýna" v Sádku.
Předpověď počasí neslibuje od neděle příznivé počasí, snad to nebude ještě úplný konec.
Aktuální fotogalerie běžeckých stop z 9. 2. 2023 odpoledne.
6. 2. 2023 Informace o aktuální situaci 6. 2. 2023:
Podmínky na tratích nad rybníkem Pavlišák jsou výborné, stopy se provozem lyžařů zrychlují.
Jediné krizové místo je při napojení od železniční zastávky v obci Sádek. Zde má trasa cca po 100 m pod prvním stoupáním krizové místo, kde sluníčko a pramenící voda otevřely v trase hliněný podklad, který zamrzl do stop. Při stoupání toto místo bez problémů objedete.
POZOR ale při sjezdu, brzděte včas, místo je přehledné a viditelné. Jedná se o nejnižší část trasy, zbývající mírné stoupání a poslední prudší stoupání je už v perfektním stavu.
Máme radost z počtu jezdících lyžařů nejen z naší obce, ale také z okolních obcí.
Děkujeme za slova chvály a jsme rádi, že jsme Vám konečně mohli i z toho minima sněhu připravit profesionální podmínky, které jinak zažijete jen v zavedených zimních střediscích.
Výhled stavu na příštích pár dní:
Stopy se budou zejména na slunečních místech dále zrychlovat. Výhled počasí nyní slibuje na konci týdne srážky, vzhledem k nadmořské výšce horního okruhu tam snad budou sněhové. Teploty mají pozvolna stoupat, na konci týdne i noční nad bod mrazu. Upravený okruh vydrží hodně, nejdříve budou kritická místa na slunci, jinak jsou okruhy dobře chráněny lesem
Provést obnovu stop strojem můžeme až v případě dalšího dostatečného sněžení, při současné sněhové vrstvě bychom udělali více škody.
Využijte proto maximálně současných podmínek a jezděte.
5. 2. 2023 Po delším čekání na zlepšení sněhových podmínek a návratu mínusových teplot byla v noci na neděli 5. 2. provedena úprava lyžařských tras.
Podmínky jsou jako vždy nejlepší na tratích nad rybníkem Pavlišák - na letošní zimu ideální. Nenechte se zmást sněhovými podmínkami v samotné obci, na tratích je to zcela jiné a panují tam skutečné zimní podmínky.
Projetá trasa:
Z horní části obce od čp. 155 do kopce na trasu červené turistické značky, dále po ní po Oldřišské cestě směr Sádek až k rybníku Pavlišák, dále okruhy nad železniční tratí včetně odbočky k železniční zastávce v obci Sádek.
Louka v horní části obce - projeté kolečko má málo sněhu, jen na staré lyže.
Trasy jsou projety na dvě souběžné stopy pro klasiku. Příjezdová trasa z horní části obce od čp. 155 má pěkný úsek hned ve stoupání k Aigelovu lomu (pás na stoupání bruslením nebo stromečkem), po červené turistické značce směr Sádek jsou krizová místa s vyfoukaným sněhem - dvě místa na přenášení, po cestě za firmou Kytos ledovatý úsek - lze objet.
Dále trasa k lesu Pavlišák úprava na hladko, pod lesem na hrázi starého rybníka s opatrností sjízné nebo krátké přenešení. Dále podél rybníka a do kopce k železniční trati už podmínky parádní. Tratě na železničním přejezdem - zcela jiný svět.
Při příjezdu autem je možný nástup od železniční zastávky v obci Sádek (lze zaparkovat). Stopa začíná cca 50 m nad zastávkou směrem do kopce. Jinak lze zaparkovat v lokalitě u seníku u firmy Kytos a dostat se již na lyžích na cestu s červenou turistickou značkou. Příjezd od firmy Masokombinát je také možný, parkování asi možné, stopa k upraveným okruhům jedině neupravená.
Předpověď počasí snad nezklame a příští týden nás bude čekat mrazivé počasí.
Fotogalerie běžeckých stop 5. 2. 2023 ráno + mapa upravené trasy
23. 1. 2023 Dnes ve večerních hodinách byla zkušebně provedena strojová úprava lyžařských stop - úprava probíhá vždy večer tak, aby prošla nočním mrazem.
Projetá trasa:
Z horní části obce od čp. 155 do kopce na trasu červené turistické značky, dále po ní po Oldřišské cestě směr Sádek až k rybníku Pavlišák, dále okruhy nad železniční tratí včetně odbočky k železniční zastávce v obci Sádek.
Poté napojení do obce kolem evangelického hřbitova a také louky v obci - v horní části obce a u obecního úřadu.
Trasa byla projeta na dvě souběžné stopy pro klasiku, v krizových místech na hladko. Situace se sněhem je hraniční, výborné a dobré úseky se střídají se špatnými a krizovými - nutno objet upraveným středem stop nebo jinak. Dopouručené jsou starší lyže, na nové lyže to úplně není. Chybí prostě další sníh. Na bídu letošní zimy se ale dá alespoň trochu svést - někde i dost pěkně.
Úprava byla provedena i s ohledem na předpověď počasí, která zatím ve druhé polovině týdne předpovídá sněžení. Na dnes provedený základ bude každý centimetr dobrý. Zejména na loukách v obci byla provedena úprava pro vytvoření základu a také pro srovnání trasy po neustále činnosti krtků.
21. 1. 2023 V noci na sobotu 21. 1. nasněžilo cca 10 - 15 cm sněhu. Jedná se o prachový sníh, který napadl na zem bez předchozího podkladu a díky větru je sněhová pokrývka v krajině velmi nesourodá od 0 cm až po závěje.
Nejlepší situace je na loukách nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák. Okruh je projet jednou stopou na klasiku bez strojové úpravy - sněhu je na hraně, ale dá se celkem dobře svést.
Přístup z vesnice je možný nejlépe na starších lyžích, problematických míst na přstupu je řada, musí se objet nebo přenést. Na nouzi letošní zimy ale alespoň něco.
Na loukách uvnitř obce se lze také sklouznot s nutností vyhnutí se špatným místům - na horní louce u rybníka bylo projeto jedno kolečko na klasiku.
Pro strojovou úpravu alespoň na hladko potřebujeme ještě o něco více sněhu, doufáme, že v neděli něco připadne.
Rok 2022
25. 12. 2022 Předpověď počasí na vánoční svátky se naplnila a sníh nám zmizel ...
18. 12. 2022 Dnes v neděli v brzkých ranních hodinách byla provedena úprava lyžařských běžeckých tras nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák a okruhy na loukách v obci - u obecního úřadu a u prodejny.
Přístup k hlavním okruhům nad tratí je po cestách, kde množství sněhu zatím neumožnilo úpravu, ale dá se dobře projet. Okruhy v obci mají nyní tradičně méně sněhu, jsou ale upraveny kromě klasiky také na bruslení.
Dlouhodbá předpověď počasí na vánoce není příznivá, zkuste využít alespoň této příležitosti.
25. 5. 2022 Pardubický kraj podpořil projekt Pořízení stroje na úpravu lyžařských tras poskytnutím investiční dotace ve výši 300 000,- Kč v rámci individuální dotace v oblasti cestovního ruchu.
Projekt Pořízení stroje Snow-Liner na úpravu lyžařských tras spočívá v pořízení nového stroje Snow-Liner na úpravu lyžařských tras v obci Kamenec u Poličky a jejím bezprostředním okolí. Tento stroj je unikátní řešení, které má po technické stránce vlastní úpravy lyžařské trasy všechny možnosti jako sněžná rolba, ale je proveden jako přípojné zařízení k běžnému traktoru.
Přínos projektu je zaměřen nejen na návštěvníky a obyvatele obce Kamenec u Poličky, ale také svým záběrem bezprostředně zasahuje i obyvatele a návštěvníky přímo navazujících obcí. Přínos projektu je tak v celém regionu a pomůže oživit a zlepšit nabídku pro využití trávení volného času pro návštěvníky a místní obyvatele v širokém rozsahu.
Podrobnosti projektu Pořízení stroje na úpravu lyžařských tras
11. 2. 2022 Informace pátek 11. 2. 2022 - podmínky na okruhu jsou už špatné i pro skalní lyžaře - lze se sklouznout jen na kratších úsecích podél lesa tam a zase zpět.
9. 2. 2022 Informace středa 9. 2. 2022 - ráno pořád dobré svezení, stopa pevná a celkem rychlá. Déšť a teplé počasí dává okruhu zabrat, špatných míst přibývá, dlouhé úseky podél lesa jsou stále ale dobré. Samozřejmě to postupně začíná být pro skalní lyžaře ...
8. 2. 2022 Informace úterý 8. 2. 2022 ráno - během pondělního večera dostal okruh novou dávku sněhu. Nového sněhu je tam více jak v obci, všechna místa s menší vrstvou sněhu jsou zase v pořádku. Na okruh lze s opatrmostí dojet z obce i na lyžích.
Novou úpravu provedeme dnes v úterý v pozdějším odpoledni.
7. 2. 2022 Informace neděle 6. 2. 2022 v 17.00 - okruh na "Kameneckém ledovci" stále v dobrém stavu, několik míst se postupně již zhoršilo, šlo je ale stále bezproblémů projet. Sníh mokrý, stopa ale pevná, vodivá a stále dobré svezení.
Výhled na pondělí 7. 2. 2022 - lze přepokládat, že to ještě snad půjde ...
Fotogalerie běžeckých stop 6. 2. 2022 pořízena v 17.00 za deště
5. 2. 2022 Informace sobota 5. 2. 2022 - upravený okruh je stále v dobrém stavu. Stopy po celou sobotu vydržely pevné a i hodně rychlé. Provozem lyžařů se postupně ujíždějí a dostávají se do stavu pro mazání stoupacím voskem typu klistr. Celkově je to ale pořád dobré svezení - viz. fotogalerie ze soboty 5. 2.
Fotogalerie běžeckých stop 5. 2. 2022
Sněhu samozřejmě ubývá - je to patrné i v porovnání ve fotogaleriích mezi 4. 2. a 5. 2., každý den je znát. Podle současné předpovědi počasí by trasa ale mohla ještě něco vydržet, je částečně také chráněná před větrem.
S další úpravou počítáme dle situace - musí alespoň trochu nasněžit, úprava bude prováděna vždy ve večerních hodinách.
Přístup do lokality se stále zhoršuje. Z obce je to spíše o přenešení lyží s možností využití zbytků sněhu. Při cestě autem lze zparkovat na louce proti masokombinátu a na okruh se dostat neupravenou, ale sjízdnou stopu. Přístup ze Sádku je od Zárubova mlýna. Sníh na lyže začíná až nad železniční tratí.
Umístění okruhu v obci viz. mapa s vyznačením současné úpravy.
Mapa současného upraveného okruhu.
4. 2. 2022 Aktuální informace pátek 4. 2. 2022 - po čtvrteční večerní úpravě okruh vemi dobrý, ráno stopa zmrzlá, pevná. Ani dešťové přeháňky stopu nepoznamenaly.
Fotogalerie běžeckých stop 4. 2. 2022
3. 2. 2022 Dnes ve čtvrtek navečer byla provedena úprava lyžařských běžeckých tras nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák.
Přístup z obce je po cestách, které jsou s velmi omezenou sněhovou pokrývkou a na kterých by úprava byla i k horšímu. S částečným přenášením se ale do lokality za tratí dá dostat.
Tam jsou podmínky již zcela jiné a na to, že v obci je sněhu minimálně, skoro luxusní.
Připraven byl okruh o délce cca 3 km v podobě dvou souběžných stop na klasiku.
Předpověď počasí není vůbec příznivá, zkuste využít alespoň této příležitosti.
Rok 2021
13. 2. 2021 Informace pro lyžaře - v pátek a v sobotu večer proběhla úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Oba okruhy na klasiku i bruslení.
Dále byly projety i tratě nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák. K těmto tratím je přístup jen po neupravené stopě, ale dá se to dobře.
Nově byl projet okruh na louce u hřbitova.
Sněhu je celkem málo, ale hlavně na loukách je to až překvapivě dobré.
31. 1. 2021 Po další oblevě jsou lyžařské možnosti v naší obci minimální. Přesto jen o pár kilometrů dál na Vysočině, v okoli Vlachovic, Třech Studní, Fryšavy apod. se dá lyžovat v upravovaných stopách velice dobře. Pouze stopy jsou v některých úsecích dost ledovaté.
24. 1. 2021 Předpovídané oteplení v pátek a v sobotu bylo tak silné, že nám stopy zničilo. Následné ochlazení zatím sníh ve významnější míře nepřineslo. Snad se nám ta pravá zima ještě na nějaký čas vrátí ...
21. 1. 2021 Aktuální informace - od sobotní úpravy něco nasněžlo, oteplilo se, ale lyžovat se i bez další úpravy dalo ještě dobře. Zejména oba okruhy uvnitř obce jsou stále dobré pro klasiku a lze na nich dobře jezdit také ve večerních hodinách při pouličním osvětlení, kdy i teplota se na povrchu sněhu dostává pod nulu.
Nyní vše závisí jak se podaří překonat současné oteplení.
Podle počasí plánujeme další úpravu na víkend - pravděpodobně v pátek nebo v sobotu ve večerních hodinách.
Fotogalerie běžeckých stop 20. 1. 2021
16. 1. 2021 Informace pro lyžaře - dnes v sobotu odpoledne proběhla úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Lyžovat se zde dá i ve večerních hodinách při pouličním osvětlení.
Dále byly projety i tratě nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák. K těmto tratím je zatím jen přístup po neupravené stopě, okruhy ale stojí za svezení. Je znát, že jsou ve vyšší nadmořské výšce a také i částečně kryté před větrem.
Následné sněžení a vítr stopy částečně přikryl, pevný podklad ale zůstal.
Rok 2019
29. 1. 2019 Informace pro lyžaře - dnes proběhla nová úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Díky předchozím úpravám a včerejšímu sněžení jsou nyní oba okruhy v ideálním stavu v šířce na bruslení a s jednou stopou na klasiku. Další mráz okruhy jen vylepší, lyžovat se zde dá i ve večerních hodinách při pouličním osvětlení. Úpravu v krajině, například okruhy za tratí, nejsme schopni nyní provést z důvodu velké vrstvy mokrého sněhu v určitých místech. Naše technika se v těchto místech boří až na zem - chybí nám ujetý zmrzlý podklad.
Rok 2018
4. 3. 2018 Krátké info o stavu stop v neděli 4. 3. 2018, kdy byl asi možná poslední krásný lyžařský den v naší oblasti v letošní zimě.
Fotogalerie z běžeckých stop 4. 3. 2018
Úprava běžeckých stop 4. 3. 2018.
22. 2. 2018 Počasí je nyní stabilní, předpověď na příští dny mrazivá, sluníčko ale má už velkou sílu ... . Pro lepší orientaci níže mapky upravených tras.
Mapa upravených okruhů do krajiny.
Mapa upravených okruhů uvnitř obce.
Mapa upravených okruhů do krajiny Mapa upravených okruhů v obci
19. 2. 2018 Po sněhové nadílce o víkendu a mrazivém ránu byla dnes provedena úprava tras pro lyžaře. Byly projety okruhy na loukách v obci - v horní části obce a u obecního úřadu a dále trasa po červené značce "Aigelův lom, rybník Pavlišák, trasa od hřbitova a rozšířené okruhy za železniční tratí - tam je i nejvíce sněhu. Všechny trasy byly projety zatím pouze na "hladko" bez stopovače - sněhu je minimálně, nejvíce je ho mezi lesy za železniční tratí. Podle předpovědi počasí mají i nadále trvat mrazy, které by měly vytvořit tvrdý podklad. Pokud alespoň malinko nasněží, tak do tras vytlačíme také stopu.
Fotogalerie z běžeckých stop 19. 2. 2018
Fotogalerie z běžeckých stop 20. 2. 2018
Úprava běžeckých stop 19. 2. 2018. Fotogalerie z běžeckých stop 20. 2. 2018
20. 1. 2018 V sobotu 20. ledna jsme zkusili upravit dva okruhy na loukách v obci - v horní části obce a ve středu obce. Sněhu je u nás zatím velmi málo, úprava byla provedena bez stopy jako základ pro další sněhovou vrstvu. Prozatím nejsme schopni nic lepšího připravit, tak alespoň toto na protažení těla. Z hlediska sněhových podmínek je lepší okruh v horní části obce.
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 20. 1. 2018
Úprava běžeckých stop 20. 1. 2018.
Rok 2017
14. 2. 2017 Začalo převládat jarní počasí - na sluníčku přes den teplo, v noci mráz. Díky mrazu se po ráno a taky večer, už ale spíše s čelovkou, dá pěkně zajezdit volným stylem. Vyzkoušeno v úterý 14. 2. večer - krásné svezení na zmrzlém sněhu za tratí mezi lesy, kde sníh ještě chvilku vydrží. Trochu problém je se tam dostat, protože sněhu na sluníčku rychle ubývá. V úterý se tam dalo ještě dokličkovat (na starých lyžích), stejně se dalo povozit také na okruhu na louce v horní části obce. Zatím to vypadá, že poslední omezená možnost bude zítra ve čtvrtek, pak už bude asi po sněhu.
5. 2. 2017 Zatím poslední úprava obou okruhů na loukách v obci proběhla ve čtvrtek 2. 2. - od té doby je teplo, výhled na příští týden ale slibuje výrazné ochlazení. Doufáme, že do stop ještě v letošní zimě vyjedeme.

26. 1. 2017 Aktuální informace - nejlepší svezení v upravených stopách je ve stopách za tratí mezi lesy a na okruzích na loukách v obci. Jinde jsou lepší části střídány horšími např. jsou poničeny jízdou traktorů, chodci nebo mají málo sněhu. Pořád se ale dá lyžovat všude.

21. 1. 2017 Překrásné počasí v bílé stopě ...
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 21. 1. 2017
Úprava běžeckých stop 21. 1. 2017.
19. 1. 2017 Dnes 19. 1. odpoledne jsme se pokusili s náhradním technickým řešením o úpravu s jednou stopou na klasiku a prostorem pro bruslení - byl projet okruh od hřbitova k rybníku "Pavlišák" a dále okruh za železniční tratí mezi lesy.
Pohled na projetou trať ve fotogalerii - místy je terén špatný a nepodařilo se zde udělat hezkou stopu, jinde je ale stopa moc pěkná, jakmile projde přes noc mrazem, bude parádní - nejlepší opět mezi lesy za tratí. Lépe to nyní v terénu technicky nedokážeme.
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 19. 1. 2017
Mapa tras.
Úprava běžeckých stop 19. 1. 2017.
17. 1. 2017 Ve fotogalerii oba okruhy v obci - horní a ve středu obce. Parádní počasí, pěkné podmínky pro svezení ...
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 17. 1. 2017
Úprava běžeckých stop 17. 1. 2017.
15. 1. 2017 Po sobotním sněžení a větru byly dnes v neděli odpoledne upraveny oba okruhy na loukách v obci - horní u Muffu i u obecního úřadu, úprava obou na bruslení + jedna stopa na klasiku.
Sníh mrazem pěkně tuhne, na okruzích to krásně jede a jezdit se na nich dá i později večer. Výhled počasí na následujcí týden je zatím hodně příznivý.
Další trasy se zatím nepodařilo znovu projet, jsou ale projety od lyžařů a jsou celkem sjízdné.

13. 1. 2017 Projetí tras se nám dle plánu nepodařilo. Narazili jsme na problém aktuálního oteplení a mokrý sníh, kdy v určitých úsecích stroj dělá velmi hluboké koleje a ničí podkladní vrstvu, proto se raději z těchto úseků vrátil, aby se zbytečně nezničil podklad.
Nepodařilo se tak znovu projet trasa a okruhy k "Pavlišáku", úsek za tratí mezi lesy - tam však by úprava z předchozího dne měla být ještě patrná. Stejně se nepovedl projet úsek po oldřišské cestě, byl upraven pouze úsek "v kopečku" od Mlynářu na červenou značku nad Jirušovou chatou - jedna stopa a tři průjezdy na bruslení = pěkná sjezdovka.
Pěkně byly upraveny oba okruhy na loukách v obci - horní u Muffu i u obecního úřadu, úprava obou na bruslení + jedna stopa na klasiku.
Sníh je hodně mokrý, doufáme v další ochlazení.

13. 1. 2017 Během odpoledne máme v plánu projet všechny trasy.

12. 1. 2017 Odpoledne byly projety trasy směrem rybník Pavlišák, okruh kolem lesů za tratí, okruh kolem velké nádrže - vše dle zveřejněné mapy tras dne 10. 1. 2017. Časově se do tmy nepodařilo dokončit propojení od Mlynářu čp. 155 na oldřišskou cestu (červená značka směr Sádek). Dokončíme zítra v pátek 13. 1. včetně okruhů na loukách uvnitř obce, pokud počasí dovolí.
Na volné víkendové dny se chceme pokusit o co nejlepší podmínky - uvidíme, co na to počasí.
Podle informací z trasy je úsek za železniční tratí mezi lesy výborný - provedeny dvě stopy souběžně.

12. 1. 2017 Krásně nasněžilo - s novou úpravou tras počítáme, jen se nejdříve musíme postarat o místní komunikace. O projetých trasách budeme hned informovat.

10. 1. 2017 Aktuálně projeté trasy:
Mapa projetých tras ve dnech 9. a 10. 1. 2017.
Úprava je prozatím provedena z velké části bez stopy na klasiku - potřebujeme si vytvořit pevnou podkladní vrstvu, věříme předpovědi počasí a doufáme v další sněžení. Poté bychom přidali také stopy. Kde byla možnost, je šířka tratí 3 metry.
Upozornění - sněhová pokrývka je značně nesourodá, někde se jsou místa s minimem sněhové vrstvy.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 6. - 10. 1. 2017.
Úprava běžeckých stop 7. - 10. 1. 2017.
8. 1. 2017 Po velmi dlouhé době přišel i do naší nadmořské výšky sníh a mohli jsme začít s úpravou pro lyžaře.
Prozatím jsme upravili tréninková kolečka na loukách v obci - nejdelší u obecního úřadu, další na louce u Muffu čp. 5 v horní části obce a na hřišti v areálu Pod Lipou.
Ve všech případech je úprava provedena na bruslení, na loukách je doplněna také jedna stopa na klasiku. Okruhy jsou určeny pro nenáročné projetí i po práci v pozdějších hodinách (poměrně slušně je osvětluje veřejné osvětlení), také jsou velmi vhodné pro děti a jejich první pokusy na lyžích.
Trasy se budeme snažit pravidelně udržovat. Doufáme, že je ještě o něco vylepší další sněhová pokrývka.
V pondělí 9. 1. 2017 se pravděpodobně pokusíme o najetí trasy mimo obec a to od areálu Kytos a hřbitova k rybníku Pavlišák a dále za železniční trať mezi lesy.
Pro stopy v krajině nás zatím dost limituje nestejnorodá sněhová pokrývka, která je díky silnému větru někde mizivá a někde naopak velmi velká.

Rok 2016
Komentář: V zimě 2016 vlivem velmi teplého počasí k úpravě stop vůbec nedošlo.

Rok 2015
1. 2. 2015 V posledních dvou dnech jsme se snažili o využití současné sněhové vrstvy k najetí upravených běžeckých stop. Bohužel i nyní není v naší oblasti dostatečná souvislá vrstva sněhu vhodná pro strojní úpravu. Chybí nám alespoň dalších 5 až 10 cm sněhu, problematická jsou také vyfoukaná místa a úseky cest s minimální vrstvou sněhu a samozřejmě pole s hlubokou orbou.
Pokud se situace změní, budeme okamžitě informovat o projeté trase.
Plánované okruhy a trasy - vše se vždy přizpůsobí aktuálnímu stavy sněhu a výhledu stavu počasí. Možné jsou také kombinace a prolínání tras:
1. Okruhy pro děti:
- louka u budovy obecního úřadu
- travnatá plocha hřiště v areálu Pod Lipou
- louka u evangelického hřbitova
2. Trasa "červená značka" po "Oldřišské cestě" - Aiglův lom s napojením od domu čp. 155 až k rybníku "Pavlišák" - nevýhodou této trasy je značný pohyb chodců a také vozidel.
3. Trasa evangelický hřbitov směr Sádek, napojení od domu čp. 200, rybník "Pavlišák", okruh po hrázi velké dosazovací nádrže.
4. Okruh "za tratí" - trasa rybník "Pavlišák" dále přes železniční přejezd - okruh po loukách mezi lesy.
5. Trasa "Jelínek" a "stará ves" - u teto trasy se zatím promýšlí nejvhodnější napojení z obce.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 1. 2. 2015.
6. 1. 2015 Dnes byla poprvé zkušebně provedena strojní úprava běžeckých stop. V některých místech je jejich sjízdnost dost omezená z důvodu malého množství sněhu.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 6. 1. 2015.